Krok 4 – Zachłanna Unia Europejska a inkubacja kopistycznych projektów #startup

Miałem pisać co tydzien, potem raz w miesiącu, a ostatnio to się niebezpiecznie skaluje exponencjalnie na coraz dłuższe terminy.. Ale jak każdy przedsiębiorca – mam swoje powody dla takich opóźnień.

No więc Unia Europejska nie chciała intubować inkubować moich wschodnich projektów.. Ja to z Zachodu raczej – obok Koszalina w Słupsku zrodzony – ale tak prosto te unijne przepisy inkubacyjne skonstruowane, że w projektach na wschodniej flance w Puławach i Białymstoku więcej Warszawiaków niż lokalesów…

Złożyłem 3 różne projekty w dwóch instytucjach – i 3 razy odbiłem się od werdyktów sądu ekspertów w kapturach:)

O jednym projekcie to nawet nie chcieli słyszeć, że to nie aplikacja i żadnej innowacji nie ma w portalu o innowacjach i technologiach cyfrowych. „Przecież, cytując pewnego XIX wiecznego jegomościa: „Wszystko już zostało wymyślone i wynalezione.” Niczego nowego się nie da już wynaleźć. Unia wie lepiej bo przecież w końcu za to słono płaci.

Ale przynajmniej potem odbyłem dwa normalne 5 minutowe pitche (czyli prezentacje projektu) …:)
tzn. pierwszy – w Puławach – był pandemiczny, onlajnowy miałem wrażenie jakby po ciemku – bo całe grono było jakby poszarzałe…..:):)

Zapachniało Kafką..Absurdalna sytuacja, stres – żadnych wyjaśnień 🙂
Czyli było to grono anonimowych ekspertów, którzy się nie przedstawiali. Nonejmowe grono wysłuchało mojego cyfrowego pitcha. No i nic się nie wydarzyło – czyli odpadłem 🙂
Może nie usłyszeli albo po ciemku nic nie widzieli :):)

Dostałem parę dni później suchą informację o ilości otrzymanych punktów – i żadnych wyjaśnień, opisów ani szansy na zrozumienie. Nawet żadnego lessons learned. Trudno. Nie nauczę się 🙂 Przypadek ? hmmmmm, no nie wiem.

Potem drugi wniosek (już nie ten sam projekt ale mocno poprawiony). Projekt odchudzony, porządny, lepszy ode mnie spiker. Jedziemy super trasą na Białystok. BPNT, nowocześnie – tu już fajniej, na fejsie nam odpisali!.

Maila z zaproszeniem ze spamu wyjąłem tuż przed pitchem. (Mówiłem w drodze do Pawła, że lepiej ze spamu wyjąć pocztę z zaproszeniem przed pitchem niż po. Tiaaaa…).

Pitch jak ta lala, na scenie, miło, szybko, sprawnie….

Białystok! Hub of Talents – Good job…!!

Więc jak te Białostockie oceny 5 zanonimizowanych Ekspertów się ukształtowały ?

Okazało się, że jestem za stary ( minus 1 pkt za wiek powyżej 35 roku życia). Co jest akurat dziwne, bo młody to głupi a stary podobno mądry :):) Więc ponieważ wolą inkubować „młodych i głupszych” – to czym te młodziaki nadrabiają ? Są szybsi, sprawniejsi i mają zdrowie i perspektywę ale…
Ktoś zapyta czy to nie jest jednak dyskryminacja starszych ludzi po 35 roku życia ? Taki np. Raymond Kroc- twórca potęgi McDonalds zaczął robić prawdziwy, wielki biznes po 50!!! A wielki Warren Buffet już co najmniej od 50 lat jest stary!!! Oczywiście garażowcy typu Jobs i Wozniak, i Gates i Allen kiedyś byli młodzi… Ale im Unia też nie chciała nic wypłacić też… więc wcale nie mam gorzej.. Czy dalej mam szansę na sukces McLedvorson!

Miałem kopistyczne pomysły ( minus 2 pkt) – czyli chciałem zrobić to co się innym udało na świecie. Np. taki firma Electromobility Poland też by dostała minus 2 punkty za próbę zbudowania kopistycznego samochodu elektrycznego. Samochód, którego nazwa brzmi dziwnie jak na 40 milionowe Państwo, którego szkielet koncepcyjny prawdopodobnie ze służbowego kartonu pomalowanego szałowym lakierem pokazano w zeszłym tygodniu czyli w lipcu 2020.. Ale mój przyjaciel muzyczno-żeglarski Marcin Mizera na pewno będzie zadowolony z takiej nazwy 🙂 Wystarczy mu duża litera M na tym samochodzie i będzie miał niepowtarzalną wizytówkę…

Takich projektów elektrycznych samochodów są już setki na świecie i wszyscy się pchają aby zrobić swój. Dziwne, bowiem gdyby posłuchali unijnego Eksperta nr 2 to ci projektanci by się niczego nie odważyli zrobić….

Tenże z nieznanych ekspertów ( Ekspert nr 2) zarzucił w ocenie, którą wystawił po pitchu, że to już „kolejny podobny pomysł tego typu oceniany w ramach tej rundy.” To dość ciekawa ocena, zważywszy na to, że startujący do tej inkubacji nie mają zielonego pojęcia, kto i jakie projekty składał w tej rundzie. Ekspert nr 2 był obrażony więc na PARP, że dopuszcza występowanie kolejno podobnych projektów w jednej rundzie… JAK ONI MOGLI JEMU TO ZROBIĆ ? No i przywalili minus 3 PARPOWI – ale wyładowali się przy okazji na nas…
A poza tym to ten Ekspert nr 2 to chyba jakiś zwolennik przeszłości bo mu się ani konkurencja nie podobała ani pomysł wynajmowania mieszkań. uuuch..

” Wykonalność – 1 – Projekt wykonalny technologicznie.Wątpliwości może jedynie budzić jakość późniejszej usługi” – napisał – a więc pomyślał: „starzy ci startupowcy więc na pewno nie mają Internetów w domu i faksem będą wysyłali te maile do klientów.

„Opłacalność – 1. Ograniczony popyt nie rokuje dobrze przedsięwzięciu.” ciągnie nasza Dwójeczka a to by się uśmiało Ferrari i Porsche :):) Oni to amatorzy biznesowi !!! Na szczęście Ferrari ani Porsche jak tworzyli swoje pierwsze unikalne wehikuły nie przejmowali się ograniczonym popytem. A teraz unijnych Ekspertów nie muszą ani słuchać ani, co ważniejsze czytać 🙂

Niezbędność 1/1 Ogólna idea słuszna. Może spotkać się z uznaniem części odbiorców.” – Zgadzam się !! Dla części Czytelników będę bóstwem a dla części debilem – jak i ocena kompetencji Eksperta nr 2 będzie podobna.

Zespół 1/3 Zespół kompetentny. Jednak wymagający wsparcia.
( Do stu tysięcy beczek zjełczałego oleju !!! no pewnie, że wymagamy wsparcia, robimy startupy przecież! A nie dość, że prosimy o wsparcie to jeszcze chcemy się sami intubować!
Nie wiem, nie wiem… ale i tak już zapomniałem o czym pisałem bo demencja starcza mnie dopadła a Parkinson wytrząsa mi smartfona z ręki ale jak go znajdę to znowu otworzę temat…. Amen
.)

Ale zapytacie mnie czy ja mam coś pozytywnego do powiedzenia? Optymistycznego ? Tak…. Oczywiście. Mam kilka innych pomysłów!!!!

CZWARTY PROJEKT – zaawansowany w 80%
JUŻ tuż, tuż,
aby, aby i ciut ciut..

AI
Banksy

Krok 5 – A jak masz już co wybrałeś – to czym się teraz będziesz zajmował ?

Będę się zajmował inteligencją. Tą ludzką i tą sztuczną czyli cyfrową:
AI, SI , ML, DL, GPT, NN, NPL.

Ale o tym w następnym odcinku… A tak w ogóle to sprawdźcie co było wcześniej…

Jak porzucić korporację w 10 krokach ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *